Past Grand Guardians and Associate Grand Guardians of South Dakota


June 5, 1943 GGC organized at Huron, SD

1937-38 Agnes Holdridge, Madison
George Pettigrew, Sioux Falls
1938-39 Leota Flint, Sioux Falls
M.E. Guinter, Sioux Falls
1939-40 Grace Close, Aberdeen
1940-41 Dorothy Pederson, Yankton
O.M. Tiffany, Aberdeen
1941-42 Nellie Core, Rapid City
Oscar Shakstad, Sioux Falls
1943-44 Nellie Core, Rapid City
Oscar Shakstad, Sioux Falls
1945-46 Flossie Larson, Huron
Frank Teskey, Lemmon
1946-47 Lucy Hubbard, Newport
Archie Bedner, Yankton
1947-48 Vanita Grimm, Yankton
Stanley Core, Rapid City
1948-49 Martha Shirley, Rapid City
Leslie Matheison
1949-50 Karen Jacobson, Sioux Falls
Norman Doolittle
1950-51 Annie Drebing, Pierre
Stephen Berry, Lead
1951-52 Bessie Voorhees, Sturgis
Lloyd Pidney, Deadwood
1952-53 Ella Carlson, Aberdeen
Hayes M. Isenberg, Pierre, & Sidney Voorhees, Sturgis
1953-54 Garnet Laprath, Dallas
Fred Schmitzel, Lead
1954-55 Louise Henke, Rapid City
Sidney Voorhees, Sturgis
1955-56 Emma Powers, Lemmon
A.N. Hoy, Huron
1956-57 Blanche Crow, Pierre
Earl Shirley, Rapid City
1957-58 Vera Bunch, Lead
Myron Johnson, Martin
1958-59 Margaret Perry, Yankton
Clarence Johnson, Sturgis
1959-60 Alyce Jones, Britton
Nelson Walker, Lead
1960-61 Mildred Hewlett, Sioux Falls
Dr. Clair Post, Mitchel
1961-62 Doris Steinlicht, Mobridge
Arthur Kruger, Yankton
1962-63 Olga Knock, Lemmon
Thomas Laprath, Dallas
1963-64 Lily Raschka, Belle Fourche
Eugene Johnson, Edgemont
1964-65 Roberta Christopherson
Jim Turnbull, Sioux Falls
1965-66 Marion Phillips, Lead
Marvin Smith, Gettysburg
1966-67 Mary Jones, Custer
Dr. Ed Greenough, Sioux Falls
1967-68 Helen Tidball, Bison
Paul Weisenberg, Lead
1968-69 Ruth Eich, Ft. Pierre
Ned Wick, Spearfish
1969-70 Laura Kirsch, White River
John Prince, Yankton
1970-71 Faun Ketterling, Lead
Lloyd Claussen, Tuthill
1971-72 Juanita Willis, Chamberlain
John Carr, White River
1972-73 Delpha Hinman, Sioux Falls
Richard Luther, Vermillion
1973-74 Faye Kennedy, Belle Fourche
Ken Donnenwirth, Rapid City
1974-75 Wanda Leonard, Brookings
Dick Hempel, Lennox
1975-76 Jeanette Murphy, Hot Springs
Carl Pengra, Rapid City
1976-77 Jo Mitchell, Pierre
Ward Millar, Rapid City
1977-78 Bess Arbuckle, Belle Fourche
Walter Black, Custer
1978-79 Jan Hewitt, Phillip
Ron Lockwood, Sioux Falls
1979-80 Gladys Pullins, Hot Springs
Bill Carey, Rapid City
1980-81 Maxine McPherson, Sturgis
Ken James, Brookings
1981-82 Vera Emerson, Vermillion
Stanley Jacobson, Pierre
1982-83 Martha Schilling, Custer
Bob Kelley, Lemmon
1983-84 June Brown, Rapid City
Lavern Batie, Webster
1984-85 Jeanette Horn, Brookings
Glen Peterson, Rapid City
1985-86 Carol Hewlett, Sioux Falls
Mike Patrick, Sioux Falls
1986-87 Alvina Knispel, McIntosh
Jack Mitchell, Pierre
1987-88 Mary Carey, Rapid City
Dale Pullins, Hot Springs
1988-89 Nadine Long, Rapid City
Joe Burton, Rapid City
1989-90 Margot Burton, Rapid City
Gordon Erickson, Sioux Falls
1990-91 Sharon Dede, Sioux Falls
Monny Truman, Mitchell
1991-92 Ardelle Berglund, Rapid City
Oscar Loe, Sioux Falls
1992-93 Carol White, Aberdeen
Eugene Leao, Estelline
1993-94 Trudy Regan, Lead
Lee Schinkel, Groton
1994-95 Mona Kotas, Huron
Gary Ohnstad, Sioux Falls
1995-96 Jani Lerback, Rapid City
William Carr, Rapid City
1996-97 Cyndy DeMers, Winner
Terry Hansen, Deadwood
1997-98 Chris Lillo, Sioux Falls
Durwin Hoff, Sioux Falls
1998-99 Sally Richardson, Pierre
Neil Kotas, Huron
1999-00 Sandy Vanneman, Rapid City
Roger Sannes, Webster
2000-01 Barb Hansen, Deadwood
Dennis White, Aberdeen
2001-02 Lillie Palmer, Winner
Robert Morrow, Rapid City
2002-03 Karen Willis, Presho
Randy Vance, Pierre
2003-04 Jean Hoff, Sioux Falls
John Willis, Presho
2004-05 Kathryn Sannes, Webster
Uncle Matt, Pierre
2005-06 Virginia Sannes, Wagner
Terry Knutson, Sioux Falls
2006-07 Toni Richardson, Pierre
Noel Schroeder, Rapid City
2007-08 Deanna White, Sioux Falls
Rich Hubert, Aberdeen
2008-09 Lyn Neiman, Sioux Falls
Larry Johnson, Sioux Falls
2009-10 Angela Willis, Sioux Falls
Dallas Thompson, Pierre
2010-11 Nancy Gonsor, Pierre
Merrit Hosley, Sioux Falls
2011-12 Dawn Erk, Rapid City
Mark Carey, Rapid City
2012-13 Lisa Russell, Sioux Falls
Todd “Taco” Thoelke, Sioux Falls
2013-14 Carrie Gonsor, Pierre
David Hosley, Sioux Falls
2014-15 Bobbie Deuter, Aberdeen
Richard Lester, Sturgis
2015-16 Jessica Stanek, Pierre
Mike Holzhauser, Pierre